Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Salı

16°/

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

16°/ 11°

Cumartesi

10°/

Pazar

11°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

Petrol zengini kentte büyük kapışma!

Suriye'de DEAŞ bahanesi ile girilen petrol zengini Deyrizor'da Suriye orduları ile PKK'nın Suriye yapılanması karşı karşıya.

Yayınlanma:
Petrol zengini kentte büyük kapışma!

Suriye’de DEAŞ neredeyse silinme noktasına geldi. Gerek Türkiye’nin kararlı operasyonları gerekse koalisyon birliklerinin icraatları sonucu DEAŞ bitmeye yakın. Son kale olarak görülen Deyrizor’dan da atılan DEAŞ batıya, Irak sınırına doğru kaçışını sürdürüyor. Bölge temizlenmiş durumda ancak Deyrizor henüz kolay kolay durulacak gibi görünmüyor.

PETROL KOKUSU YEN BİR SAVAŞ DOĞURABİLİR

Suriye Petrollerinin çok büyük bir kısmı, Deyrizor kentinde bulunuyor. Son birkaç ayda, ABD öncülüğündeki koalisyon ve müttefiki terör örgütü PKK/PYD-YPG’nin, IŞİD’in kalesi Rakka’ya yoğun saldırıları, örgüt militanlarının Rakka’nın güneydoğusundaki Deyrizor’a kaymasına neden oldu. Rus hava şemsiyesinde ilerleyen rejim güçleri, Rusya ve İrandesteğiyle kuşatmayı kırmaya çok yaklaştı. Arada yalnızca 3 km kaldığı belirtildi.

İLGİLİ HABER Filistin Başbakanı Muhammed İştiyye İstifa Etti
Suriye'de DEAŞ bahanesi ile girilen petrol zengini Deyrizor'da Suriye orduları ile PKK'nın Suriye yapılanması karşı karşıya.

DEAŞ için bu açıda kritik önemdeki bu bölge, temizlendi ancak şimdi ise bölgeyi yeni bir petrol savaşı bekliyor.

HAK İDDİA EDİLEN BÖLGE: DEYRİZOR

PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD/YPG bölge’nin Rakka’ya bakan sınırını şimdiden kuşattı. Suriye ordusu ise kentin 16 km yakınını çevrelemiş durumda. Durumu farkeden DEAŞ’da Deyrizor’u çoktan bölgeyi terkederek Irak sınırına yereşmeye başladı. Olası bir YPG devletini burada inşa etmeyi düşünen terör örgütü diğer yandan 16 km uzağındaki Suriye devletinin askerleri ile karşı karşıya kalacak.

ABD-Rusya açısından Felaket senaryosu gibi görünen bu çatışma ortamı, ilerleyen günlerde kendini gösterebilir.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler