Haberin Adresi
Bursa

Bursa

Bursa

Çarşamba

18°/ 10°

Perşembe

20°/ 11°

Cuma

19°/ 11°

Cumartesi

11°/

Pazar

/

Pazartesi

16°/

Haberin Adresi

Paylaş
veya
aşağıdaki bağlantıyı paylaşın:
Anasayfa Dünya

Plastik kazandı

Aşırı kirlilik, sonunda Pasifik Okyanusu’nun ücra köşelerindeki küçük adaları pes ettirdi. Bilim insanlarına göre okyanusun ortasındaki cennet Pitcairn ada grubunu çoğu plastik çöplerden kurtarmak artık neredeyse imkânsız!

Yayınlanma:
Plastik kazandı

Pasifik Okyanusu’nun güneyinde, uçsuz bucaksız suyla çevrili ve neredeyse hiçbir yerleşim olmayan ücra bir köşede bulunan Yeni Zelanda’ya bağlı Pitcairn Adaları, sonunda kıyıya vuran tonlarca çöpe ‘teslim’ oldu. Okyanus akıntıları nedeniyle, binlerce kilometre uzaklıktaki ülkelerin çöplerinin yığıldığı Pitcairn Adaları için son açıklamayı bilim insanları yaptı. Bilim insanları, dünya çapında çöp atma alışkanlığının böyle sürmesi durumunda, Pasifik Okyanusu’nun mücevherleri olarak nitelenen bu adaları kurtarmanın bundan sonra mümkün olmayacağını açıkladılar. Bu adaların başında gelen Henderson Adası, her yıl cennet sahillerinde biriken 18 ton atıkla, kirlilikten etkilenen adaların başında geliyor. 1988 yılında Uncesco Dünya Mirası Listesi’ne alınan Henderson Adası, deniz yaşamının koruma altına alındığı üçüncü büyük alana sahip ve bölgede balıkçılık yapmak dahi kesinlikle yasak.

author avatar
Haberin Adresi İnternet Editörü
Haberinadresi.com internet editörü. Gündem, ekonomi, spor ve birçok konuda haberin hazırlanması ve haber okuyucularına sunulmasını sağlamaktadır.

İlgili Haberler